هیتر گلخانه

بخاری گلخانه : هر آنچه که باید در مورد هیترهای گلخانه ای بدانیم

هیتر گلخانه ای

بخاری گلخانه و به طور کلی گرمایش یکنواخت گلخانه ها از دغدغه های اصلی گلخانه داران است.

گلخانه ها اساسا برای تولید محصول در آب و هوای مختلف و رشد محصول در تمام فصول سال توسعه یافتند. داشتن گلخانه‌ای با دمای مطلوب به تمدید فصل رشد محصولات و کاشت محصولات متنوع و داشتن گلخانه ای پر‌‌رونق و سرسبز منتهی می شود. کنترل مداوم و باثبات دما در گلخانه برای رشد گیاهان ضروری است.  

از این رو، انتخاب هیتر صنعتی مناسب و دقیق در واقع یک سرمایه گذاری بلند مدت برای گلخانه شماست. با انتخاب یک هیتر قدرتمند و با دوام می توانید سرمایه خود را بسرعت بازگردانید.

در این مطلب به انواع مختلف بخاری های گلخانه ای، ویژگی ها و مزایای بخاری های گلخانه ای و نحوه انتخاب بهترین هیتر با توجه به نیازهای شما خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

اهمیت گرمایش گلخانه

کاربرد بخاری گلخانه ای گرم کردن محیط گلخانه است. گرم کردن فضای گلخانه در زمستان کاری بسیار دشوار است. زیرا گلخانه ها عموما عایق محکم و مطمئنی ندارند و گرمای داخل آن به روش های مختلفی هدر می رود. پس داشتن یک هیتر خوب برای این مکان کاملا ضروری می باشد.

گلخانه داران سرمایه زیادی را صرف ساخت گلخانه و رشد اصولی گیاهان می کنند. اگر دمای داخل گلخانه مناسب نباشد، گیاهان از بین رفته و تمامی سرمایه گلخانه دار نیز نابود می شود. در نتیجه کنترل دمای گلخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

بنابراین بهتر است ابتدا به این مسئله بپردازیم که چرا گرمایش گلخانه ضروری است:

 1. تنظیم دما: اکثر گیاهان برای رشد مطلوب به شرایط خاصی نیاز دارند.
 2. محافظت در برابر یخ زدگی: دمای سرد می تواند منجر به سرمازدگی محصولات و در نهایت از بین رفتن آنها شود. یک هیتر صنعتی مناسب از سرمازدگی محصولات در فصل سرد سال جلوگیری می کند.
 3. فصل رشد طولانی مدت: با یک بخاری مناسب می توانید فصل رشد خود را افزایش دهید و این امکان برای شما فراهم می شود که گیاهان متنوع را پرورش دهید و از محصولات تازه در تمام سال لذت ببرید.
گرمایش گلخانه

دمای ایده آل گلخانه

دمای ایده آل گلخانه بسته به گیاهان مختلف متفاوت است. به طور کلی بهتر است که دمای روز بین 21 تا 26 درجه سانتیگراد و دمای شب بین 18-24 درجه سانتیگراد در تابستان باشد. توجه داشته باشید که گرمای بیش از حد گلخانه ممکن است به گیاهان شما آسیب برساند.

بخاری گلخانه چگونه کار می کند ؟

نحوه کار و عملکرد هیتر گلخانه اینگونه است که پس از روشن شدن مشعل، حرارت تولید شده به کوره برخورد می کند و گرما را به بالا هدایت می کند. در واقع هیتر گلخانه به صورت همرفتی گرما را انتقال می دهد.

گازهای سمی، از جمله مونوکسید کربن و دی اکسید کربن، از طریق اگزوز از گلخانه خارج می شود. فن های مکنده هوای سرد محیط را می مکند و این هوا در اثر برخورد با دیگ بخار به سمت بالا حرکت می کند و از طریق لوله ها به محیط گلخانه وارد می شود.

انواع سیستم های گرمایش گلخانه

بخاری گلخانه ای گازی

به علت در دسترس بودن گاز در اکثر شهرهای ایران، هیتر گازی بسیار متداول شده است. بخاری‌های گازی روشی کارآمد و مقرون به صرفه برای گرم کردن گلخانه است. ظرفیت گرمایش  هیترهای گازی به میزان گرمایش تولید شده و میزان هوادهی دستگاه بستگی دارد.

 صرفنظر از اینکه از کدام سوخت استفاده می کنید مهم است از تهویه محیط خود اطمینان حاصل کنید تا از تجمع گازهای خطرناک و دود در گلخانه جلوگیری کنید.

هیتر گلخانه گازی شرکت کولاک گستر یزد

بخاری گلخانه پارافینی

بخاری های پارافینی می توانند گلخانه شما را بدون گاز و برق گرم نگه دارد. این بخاری‌های پارافینی با استفاده از فیتله ای کار می کند که پس از روشن شدن سوخت را از مخزن زیر بخاری تامین می کند.

معایب بخاری Jهای پارافینی این است که آنها به شعله باز نیاز دارند، در نتیجه خطر آتش سوزی وجود دارد. بسیاری از این مدل‌ها ایمنی دارند که در صورت واژگونی تصادفی بخاری، شعله را خاموش می کنند اما این ویژگی نیز خطر آتش سوزی را  به طور کامل از بین نمی رود.

بخاری های پارافینی نیز به دلیل شعله باز، آلاینده‌های زیادی را وارد فضای گرم می کنند، بنابراین باید این بخارها در فضاهای با تهویه مناسب نصب و استفاده شوند.   

هیتر پارافینی گلخانه

هیترهای برقی گلخانه

گزینه ایده آل برای گلخانه، هیترهای الکتریکی هستند چون بی صدا و بدون آلودگی هستند و در عین حال کارایی بالایی دارد، در نتیجه انتخابی ایده آل برای گلخانه ها بشمار می روند. البته به علت مصرف بالای برق این هیترها برای گلخانه داران در ایران به صرفه نیستند. اکثرا کشورهای به سمت طراحی، تولید و کاربرد هیترهای الکتریکی تمایل دارند که گاز و گازوئیل در دسترس آنها قرار ندارد.

مزیت جالب بسیاری از هیترهای برقی این بودکه دارای ترموستات یا تایمر داخلی هستند که امکان حفظ دمای ایده آل و مطلوب را در گلخانه فراهم می کرد. خوشبختانه اکنون هیترهای گازی و گازوئیلی نیز به این ویژگی مجهز شده اند.

از معایب دیگر هیترهای الکتریکی این است که برای تولید حرارت به سیستم الکتریکی نیاز دارند. رطوبت زیاد گلخانه ها و آبیاری مداوم گلخانه می تواند تاثیر منفی بر هیتر الکتریکی بگذارد. البته هیترهای الکتریکی اکنون به عایق مقاوم مجهز شده اند که تا حدودی این مسئله را برطرف می کنند.

به طور خلاصه، هیترهای برقی گزینه مطلوبی برای گلخانه ها هستند، این بخاری ها به علت عدم آلودگی زیست محیطی و استفاده آسان در کشورهای مختلف جهان بسیار محبوب هستند، اما مصرف برق بالای دارند و استفاده از آنها برای سالن های بزرگ و گلخانه ها در ایران از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست.

هیتر برقی گلخانه

بخاری گلخانه گازوئیلی

در بعضی از نواحی کشور گازوئیل سوخت در دسترس تری است در نتیجه هیترهای گازوئیلی ترجیح داده می شوند. هیترهای گازی و گازوئیلی تنها در مشعل متفاوت هستند و نحوه ساخت و عملکرد آنها تفاوتی ندارد.

بعضی از گلخانه داران از مشعل های دوگانه سوز برای هیترهای گلخانه خود استفاده می کنند چون ممکن است در بعضی از فصول سال یکی از سوختها برای مدتی قطع شوند که در اینصورت از سوخت جایگزین استفاده می کنند.

در انتخاب هیتر باید به چه مواردی توجه کنید :

در انتخاب بخاری گلخانه ای باید به چه عواملی دقت کنید :

 1. مساحت گلخانه شما چقدر است ؟
 2. حداقل دمای شما در فصل سرد سال چند درجه است؟
 3. عایق بندی گلخانه شما چگونه است ؟
 4. قصد دارید چه نوع گیاهانی را بکارید ؟
 5. می خواهید چند نوع محصول را در سالن بکارید ؟

هنگام انتخاب بخاری برای گلخانه خود ، باید عوامل مهمی مانند ظرفیت گرمایش ، کنترل دما ، ویژگی های ایمنی ، محصول زیر کشت  و متراژ گلخانه را در نظر بگیرید تا بهترین عملکرد و کارکرد را در گلخانه شما فراهم کند:

ظرفیت گرمایش

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب بخاری گلخانه ، ظرفیت گرمایشی آن می باشد. ظرفیت گرمایش به معنای میزان گرمایی می باشد که هیتر توان تولید آن را دارد.  عواملی برای تعیین  ظرفیت گرمایشی مورد نیاز باید عوامل مختلفی مانند آب و هوا ، محدوده دمایی مورد نظر، اندازه گلخانه را در نظر بگیرید.

 کنترل دما

بخاری گلخانه باید به ترموستات محیطی مجهز باشد که دمای هوای گلخانه را در دمای مطلوب به طور ثابت نگه دارد. این گزینه نه تنها سلامت محصولات گلخانه شما را تضمین می کند بلکه در مصرف انرژی نیز صرفجویی می کند. بخاری گلخانه حتما باید به سیستم های امنیتی مثل خاموش شدن خودکار، ترموستات محیطی و تایمرهای خودکار مجهز باشد که از گرم شدن بیش از حد گلخانه شما جلوگیری کند.

بخاری هوای ساکن یا فشرده

بخاری های استاتیک گرما را از طریق همرفت یعنی با انتقال گرما از منبع به اجسام مجاور فراهم می کنند. البته این نوع هیترها تنها برای گلخانه های کوچک مناسب هستند.

برای گلخانه های بزرگتر، سیستم های گرمایش هوای فشرده گزینه بهتری هستند. آنها از هوا برای انتقال گرما استفاده می کنند و براحتی می توانند محیط بزرگی را گرم کنند.

 منبع سوخت

انتخاب سوخت نقش حیاتی در تعیین نوع بخاری شما دارد . البته شما گزینه های زیادی ندارید، هیترهای برقی نسبتا گران قیمت هستند براساس اینکه به گاز یا گازوئیل دسترسی داشته باشید یا نه میتوانید بخاری گلخانه خود را انتخاب کنید . همواره در نظر داشته باشید آیا در سردترین فصل سال نیز به این منابع سوخت دسترسی خواهید داشت یا نه ؟

تهویه

بخاری گازی، گازوئیلی و پروپان به تهویه مناسب نیاز دارند. در غیر اینصورت ممکن است خطر مسمومیت با مونوکسید کربن وجود داشته باشد.

ویژگی های ایمنی

هنگام خرید هیتر گلخانه، همیشه باید به دنبال مسئله ایمنی و امنیت دستگاه برای جلوگیری از خطرات آتش سوزی باشید.

برای بخاری های گازی وجود سنسوری که در صورت کاهش سطح انرژی به طور خودکار خاموش شود ، نیز ضروری است. برای بخاری‌های برقی ، مدل های مقاوم در برابر آب را انتخاب کنید. چون محیط گلخانه مرطوب است و اغلب با آب سروکار دارند ، این ویژگی برای بحداقل رساندن خطر برق گرفتگی ضروری است.

دمای مطلوب برای محصول زیر کشت

گیاهان مختلف برای رشد به دماهای متفاوتی نیاز دارند بعضی به هوای گرم و بعضی به هوای خنک نیاز دارند. در نتیجه تصمیم گیری در مورد هیتر مناسب گلخانه شما تا حد زیادی به نحوه استفاده شما از گلخانه و محصول زیر کاشت شما بستگی دارد.

با در نظر داشتن این موارد به نحوه مدیریت گلخانه خود در زمستان فکر کنید.

متراژ گلخانه و حداقل دما در زمستان

اندازه گلخانه شما نقش مهمی در انتخاب بهترین نوع بخاری دارد. مطمئن شوید که گلخانه به خوبی عایق بندی شده است تا گرما از آن خارج نشود.

در انتخاب بخاری گلخانه، به ظرفیت حرارتی آن و تعدادی که مورد نیاز گلخانه شماست، به متراژ گلخانه و همچنین دمای محیط در سردترین روز سال توجه داشته باشید.

در واقع، برای انتخاب بخاری گلخانه اولین قدم تعیین حداکثر نیاز گرمایشی سازه شماست. از دست رفتن انرژی گرمایش گلخانه از دو طریق انجام می گیرد : 1) اتلاف انرژی از طریق دیوارها و سقف و 2) تلفات نفوذ و تهویه ناشی از گرم شدن هوای سرد بیرون . در گلخانه هایی با درهای نامناسب، دریچه ها زیاد و نیمه باز درزها و شکاف ها ، مواد پوششی شکسته می توانند گرمای قابل توجهی را از دست بدهند.

کوره هوای گرم

نکاتی برای گرم نگه داشتن و بهینه سازی گلخانه در زمستان

علاوه بر انتخاب بخاری گلخانه ای مناسب راه های زیادی برای حفظ دمای گلخانه وجود دارد، در نظر گرفتن این نکات از اتلاف گرما و انرژی جلوگیری کنید:

 1. عایق اضافه کنید: دیوارها و سقف را با پلاستیک حباب دار بپوشانید تا گرمای گلخانه را حفظ کنید. راه های ورود هوا و روزنه های درها و پنجره ها را مسدود کنید.
 2. استفاده از جرم حرارتی: یکی از ساده ترین راه ها برای حفظ گرمای گلخانه است. جرم حرارتی به مواردی اطلاق می شود که تمایل زیاد برای جذب گرما و سپس آزاد کردن آن را دارد. آب دارای جرم حرارتی بالایی است بنابراین می توانید ظروف بزرگی را پر کنید و آنها را در داخل گلخانه قراردارد که نور مستقیم به آن می رسد. خورشید در طول روز آب را گرم می کند و در شب گرما را آزاد می کند.

همچنین می توان با استفاده از آجر، سنگ، سیمان یک نوع سینک حرارتی گلخانه ای ایجاد کنید.

ایجاد کمپوست: یک توده کمپوست بزرگ در گلخانه شما می تواند مقدار زیادی گرما تولید کنید از آنجا که شما فقط زباله ها را بازیافت می کنید در نتیجه این روش یکی از ارزانترین راه ها برای گرم کردن گلخانه است.

بخاری گلخانه باید چه مزایای داشته باشد ؟

 • راندمان و کارایی بالا
 • ظرفیت گرمایی کافی و مناسب برای گلخانه‌ها
 • قابلیت تنظیم خودکار و سیستم هوشمند
 • امنیت و ایمنی بالا
 • نصب و راه اندازی سریع
 • جابه جایی راحت
بخاری گلخانه ECO 250

قیمت بخاری گلخانه

مطمئنا قیمت بخاری گلخانه نقش تعیین کننده ای در انتخاب آن دارد. همواره در نظر داشته باشید که عوامل زیادی در تعیین قیمت هیتر گلخانه وجود دارد. ارزش خرید یک محصول را می توان براساس کیفیت و عمر و دوام محصول سنجید. از مهمترین فاکتورهای که در قیمت هیتر تاثیر گذار است عبارتند از :

 • بدنه محصول : جنس بدنه بخاری گلخانه بسیار اهمیت دارد، جنس استیل نسوز مقاومت زیادی در برابر رطوبت و زنگ خوردگی دارد. چون هیترها در طولانی مدت گرمای زیادی تولید می کنند باید مقاومت بدنه آنها زیاد باشد. علاوه بر این هیترها به طور بلند مدت در معرض رطوبت بالا قرار دارند، در نتیجه بدنه باید در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته باشد.
 • توان گرمایشی: توان گرمایشی محصول را در نظر داشته باشید. هیتر چند متر از محیط گلخانه شما را می تواند پوشش دهد.
 • کیفیت قطعات: قطعات باکیفیت تاثیر مستقیمی بر قیمت و کیفیت نهایی محصول دارند. اگر بدنبال محصول با کیفیت هستید که بدون ایراد باشد و بطور مدوام برای چندین سال خیال شما از بابت گرمایش هیتر مرتفع سازد، با اندکی سرمایه گذاری بیشتر بخاری گلخانه با کیفیتی و بهینه ای را انتخاب کنید.
 • برند هیتر : کارگاه های کوچک زیادی در کشور وجود دارند که اقدام به تولید هیترهای گلخانه می کنند. اکثر این هیترها قیمت کمی دارند ولی کیفیت پایینی تری هم دارند. این کارگاه ها به علت نداشتن تجهیزات پیشرفته و نبود واحد کنترل کیفیت و نداشتن استانداردها و گواهینامه ها محصول بی کیفیتی را روانه بازار می کنند و بسیاری بعلت قیمت پایینتر اقدام به خرید این هیترهای می کنند. این بخاری های گلخانه ای به علت نداشتن مصرف سوخت بالا ، راندمان پایین و متریال بی کیفیت چرخه عمر کوتاه و مصرف انرژی بالایی دارند.
 • تعمیر پذیری : هر هیتری در بلند مدت نیاز به سرویس پیدا خواهد کرد، پس هیتری را انتخاب کنید که اجزا و قطعات آن قابل تعمیر و تعویض و جداشدنی باشد.
 • فن قوی : فن یکی از مهمترین اجزا بخاری گلخانه ای است که دما را به کل فضای گلخانه منتقل می کند. هر چه فن قدرتمندی در هیتر به کار رفته باشد هوای گرم داخل گلخانه متبوع تر خواهد شد.

بهترین بخاری گلخانه ای

بخاری گلخانه

بهترین بخاری گلخانه هیتری است که گرمایش یکنواختی را در کل گلخانه ایجاد کند، در سردترین روزهای سال نیز توانایی و قدرت ایجاد گرمایش پایدار را داشته باشد. راندمان بالا و مصرف انرژی پائینی داشته باشد. به علت آبیاری مداوم در گلخانه و رطوبت بالای هوا ضد زنگ بودن بدنه هیترها عامل بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت. جنس بدنه، دیگ و کوره را نیز در نظر بگیرید.

همواره در نظر داشته باشید که جنس بدنه دیگ هیتر باید از جنس استیل آتش خوار باشد که بتواند در بلند مدت حجم زیاد گرما را تحمل کند. همچنین استیل در برابر اکسید شدن و پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

هیترهای جدید اغلب مجهز به ترموستات محیطی هستند که دمای محیط را تنظیم می کند.

شرکت کولاک گستر یزد در طراحی بخاری گلخانه ای منحصر بفرد خود eco 250 ، تمام مورادی که در کیفیت و عملکرد بهینه هیتر گلخانه مناسب را در مد نظر قرار داده است. این هیتر یک محصول دانش بنیان با طراحی اختصاصی است که هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد و تنها با تکیه بر سالها تجربه و تخصصی در حوزه تولید محصولات گرمایشی صنعتی تولید و عرضه شده است.

این هیتر علاوه بر استفاده ویژه در گلخانه ها، در کارگاه ها و فضاهای بزرگ نیز با ارتفاع مناسب قابل کاربرد است . بخاری گلخانه ای  ECO 250 با بدنه مستحکم موتوری با توان 4 اسب بخار دارد. بخاری گلخانه ای ECO-250  فنی از جنس پلیمر نسوز با توان تحمل 1400 دور بر دقیقه را دارد . این هیتر از فن محوری استفاده می کند که با افزایش دبی ورودی هوا جریان هوای گرم ایجاد شده را با سرعت زیاد انتقال می دهد.

این هیتر به گونه ای طراحی شده است که هوای ورودی را از هوای گرم محبوس شده در فضای بالای گلخانه می گیرد و آن را دوباره در گلخانه به جریان می اندازد، در نتیجه از اتلاف انرژی به میزان چشمگیری جلوگیری می کند که متعاقبا مصرف سوخت شما را نیز به حداقل می رساند. در نتیجه گلخانه شما دیگر به فن سیرکوله نیازی ندارد.

دسترسی به تمام تجهیزات مشعل و تابلو برق براحتی امکانپذیر است. از کنترل مشعل ( bcu ) در این هیتر استفاده شده است که کار با دستگاه را راحت می سازد.

بدنه بخاری گلخانه ای ECO 250  از جنس گالوانیزه گرم است که با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره ای با مقاومت حفاظتی و نوری پوشش داده شده است. دیگ هیتر استوانه ای ECO 250  تماما از استیل ساخته شده است و مبدل حرارتی این هیتر گلخانه ای دارای چندین لایه است که از بالاترین سطح گرمایش پرداخت است.

این هیتر دارای اتصالات پرسی و جدا شونده است.

تمام قطعات این هیتر صنعتی در کوتاهترین زمان ممکن قابل تعویض است. در این هیتر گلخانه از فن اکسیال 9 پره پلی آمید با هوادهی فوق العاده بالا (50000 متر مکعب در ساعت ) استفاده شده است.

طراحی ایرودینامیک کوره و بدنه هیتر گلخانه ای ECO 250  با ایجاد جریان ناهمسو باعث ایجاد حداکثر راندمان می شود (بالای 92 % )

این هیتر گلخانه ای مجهز به سیستم کنترل الکتریکی و مکانیکی است که ایمنی دستگاه ECO 250  را تضمین می کند.

گرمایش هیتر گلخانه ای ECO 250  از طریق سنسورهای دمای کوره و هوای خروجی به وسیله ی ترموستات فن و مشعل با قابلیت تنظیم دستی قابل کنترل است.

هیتر گلخانه ای ECO 250 مجهز به سیستم برنامه ریزی ساعتی است که از طریق آن میتوان زمان روشن و خاموش بودن این هیتر گلخانه ای را تنظیم کرد.

مشعل هیتر گلخانه ای ECO 250 را از طریق پنل کنترل میتوان خاموش کرد.

هیتر گلخانه ای ECO 250 مجهز به کلید تابستانی/ زمستانی است که صرفاً جهت ایجاد جریان هوا استفاده می شود.

سخن پایانی

بخاری گلخانه ای به شما این امکان را می دهد که محدوده ی دمایی مطلوب را در گلخانه ی خود رشد دهید. هنگام انتخاب بخاری گلخانه ، مهم است که ایمنی دستگاه را بیش از هر چیزی دیگری در الویت قرار دهید. به هر حال ، گیاهان شما برای رشد و تولید محصول در هوای سرد و یخبندان به این هیترهای متکی هستند. با توجه به اهمیت گلخانه در انتخاب هیتر خود نیازهای محیط خاص خود را در نظر بگیرید و هیتری را انتخاب کنید که نیاز گلخانه شما را در سردترین روز سال برطرف کنید. با انتخاب هوشمندانه مناسب ، گلخانه خود را بخوبی گرم کنید و گیاهان خود را در طول فصل سالم نگه دارید.

ممنون که تا اینجا با ما همراه بودید. 

به نظر شما بهترین هیتر گلخانه چه ویژگی های دیگری دارد؟

در انتخاب بخاری گلخانه باید به چه نکات دیگری دقت کنیم؟

منتظر نظرات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *