آموزشی

بهترین هیتر برای مدارس: راهنمای خرید و انتخاب بخاری برای مدارس

بهترین هیتر برای مدارس

بهترین هیتر برای مدارس هیتری است که علاوه بر ایجاد گرمایش مطلوب، ایمنی و راندمان بالایی داشته باشد و نصب و نگهداری آن آسان باشد. هنگام انتخاب هیتر برای مدرسه در نظر داشته باشید که کیفیت سیستم گرمایشی بطور مستقیم بر کیفیت آموزش، بهداشت و ایمنی مدرسه اثرگذار است. مدرسه‌ها با خرید سیستم گرمایشی کارآمد و باکیفیت، رفاه و امنیت دانش‌آموزان و کارکنان خود را تامین می‌‌کنند. در این مقاله با انواع سیستم گرمایشی مدارس، نکات خرید هیتر برای مدارس و عوامل موثر بر گرمایش مدرسه‌ها آشنا می‌شوید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

 آنچه در این مقاله می‌خوانید:

فهرست مطالب

تأثیر دما بر یادگیری و سلامتی دانش آموزان

برای ایجاد یک محیط آموزشی مطلوب، یکی از مهم‌ترین عوامل، فراهم کردن و حفظ دمای مناسب در محیط است. طبق تحقیقاتی که توسط موسسهHealthy Schools  انجام شده است، دمای محیط تأثیر مستقیمی ‌بر یادگیری دانش‌آموزان دارد. دانش‌آموزانی که در کلاس‌های خیلی گرم یا خیلی سرد قرار می‌گیرند در مقایسه با دانش‌آموزانی که در دمای مطلوب (دمای اتاق) قرار می‌گیرند، عملکرد ضعیف‌تری دارند. دمای نامطلوب باعث حواس‌پرتی، کاهش تمرکز و انگیزه و اختلال روند آموزشی دانش‌آموزان می‌شود.

بهترین هیتر برای مدارس

مزایای سیستم گرمایشی بهینه در مدارس

 • ایجاد محیط آموزشی راحت و بدون حواس پرتی
 • بهبود عملکرد و تمرکز دانش‌آموزان
 • کاهش هزینه‌های انرژی
 • کمک به محیط زیست
 • کاهش هزینه‌های نگهداری
 • کمک به ایجاد جوی مثبت و سالم مدرسه

انواع هیتر برای مدارس

کوره هوای گرم

این هیترها در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مزایای قابل توجهی دارد. نصب و نگهداری کوره هوای گرم بسیار آسان است. کوره هوای گرم را خارج از محیط آموزشی نصب می‌شود و گرما توسط کانال‌ به داخل محیط هدایت می گردد اما در صورت کانال کشی طولانی مقداری پرت حرارتی خواهیم داشت. کوره‌های هوای گرم ایمنی و راندمان حرارتی بالایی دارند و با پخش یکنواخت گرما در زمان کوتاهی محیط را گرم می‌کند.

 هیتر رادیاتوری یا شوفاژ

در اکثر مدارس ایران از سیستم‌های گرمایشی قدیمی ‌مانند شوفاژ استفاده می‌شود اگرچه امنیت این سیستم گرمایشی برای مدارس مناسب است، اما تعمیر و نگهداری آن سخت و گران است. علاوه بر آن، گرمای خشک و نامطلوب این سیستم‌ها برای یک محیط آموزشی مناسب نیست.

هیتر برای مدارس شوفاژ heater for school radiator

گرمایش از کف

گرمایش این سیستم‌ها کند است اما گرمای آن برای دانش آموزان حالت مطلوبی دارد. عیب‌یابی و تعمیر این سیستم هزینه‌بر و مشکل است. بدلیل معایب بسیار زیاد، از این سیستم‌ها بسیار کم در مدارس استفاده می‌شود.

بهترین هیتر برای مدارس

سیستم گرمایش تابشی

استفاده از سیستم گرمایش تابشی در مدارس به دلیل ایمنی پایین این هیترها توصیه نمی‌شود. بخاری‌های تابشی انرژی گرمایی را به صورت مستقیم به سطح مورد نظر انتقال می‌دهند و می‌توانید تنها قسمت‌هایی را گرم کنید که به آن نیاز دارید. یکی از معایب این سیستم‌ها حجم گرمایش پایین آنهاست.

عوامل موثر بر گرمایش مدارس

بهترین هیتر برای مدارس

موقعیت جغرافیایی و اقلیم

موقعیت جغرافیایی مدرسه در تعیین نیازهای گرمایشی آن نقش مهمی دارد. مدارسی که در مناطقی سردسیر واقع شده‌اند نسبت به مدارسی که در آب‌و‌هوای معتدل‌تر قرار دارند به ظرفیت گرمایش بیشتری نیاز دارند. برای موقعیت جغرافیایی مختلف باید 2 عامل را در نظر بگیرید:

تغییرات دما

مدرسه‌هایی که در مناطق جغرافیایی با تغییرات آب‌و‌هوایی شدید قرار گرفته‌اند، به هر دو سیستم گرمایشی و سرمایشی نیاز دارند.

 سطح رطوبت

برای مناطق مرطوب، سیستم‌های گرمایشی انتخاب کنید که سطح رطوبت را نیز کنترل کند.

 مساحت و طراحی مدرسه

مساحت و طراحی ساختمان مدرسه بطور مستقیم بر نیازهای گرمایشی آن تأثیر می‌گذارد.

مساحت: برای حفظ دمای مطلوب در مدارس بزرگتر طبیعتاً به ظرفیت گرمایش بیشتری احتیاج است.

کاربری: فضاهای مختلف مدرسه نیازهای گرمایشی متفاوتی دارند. برای مثال، کلاس‌های درس نسبت به سالن‌های ورزشی یا دفاتر اداری به دمای متفاوتی نیاز دارند.

تعداد طبقات ساختمان: برای توزیع یکنواخت دما در مدارس چند طبقه باید از سیستم‌‌های گرمایشی قدرتمندتری استفاده کنید.

 عایق بندی ساختمان و قدمت

عایق بودن ساختمان مدرسه و قدمت آن از عوامل بسیار مهم در تعیین نیازهای گرمایشی آن است:

کیفیت عایق بندی: ساختمان‌هایی که به خوبی عایق‌بندی شده‌اند از نظر انرژی کارآمدتر هستند و برای حفظ دمای مطلوب به ظرفیت گرمایشی کمتری نیاز دارند. برعکس، ساختمان‌های قدیمی ‌با عایق‌بندی ضعیف بدلیل اتلاف انرژی، به ظرفیت گرمایشی بالاتری نیاز دارند.

تعداد و کیفیت در و پنجره‌ها: کیفیت و وضعیت پنجره‌ها و درها بر اتلاف حرارت تأثیرگذار است. پنجره‌ها و درهای تک جداره و قدیمی را عایق یا تعویض کنید.

نکات خرید هیتر برای مدارس

 • ایمنی بالا: تقریبا در هر 5/11 دقیقه 1 نفر در ایران دچار سوختگی می‌شود. بنابراین هنگام خرید هیتر برای مدارس به ایمنی و استاندارد بودن آن توجه ویژه داشته باشید زیرا این کار به صورت مستقیم به ایمنی دانش آموزان و کارکنان مربوط است.
 • قیمت مناسب: تحقیقات نشان داده است که با افزایش تعداد دانش‌آموزان و کاهش بودجه، از سال 1390 به این طرف هزینه‌های مدارس 8 درصد کاهش داشته است. بنابراین بدلیل بودجه محدود مدارس، برای انتخاب سیستم گرمایشی باید علاوه بر ویژگی‌های دیگر، به قیمت سیستم گرمایشی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • راندمان بالا: بنابر آمار، سیستم‌های گرمایشی و آب گرم کن‌ها، تقریباً مصرف انرژی ساختمان‌ها را تشکیل می‌دهند از این رو استفاده از هیتر استاندارد و با راندمان بالا تاثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های سوخت و انرژی دارد.
 • ابعاد مناسب: با توجه به فضای محدود و پرجمعیت بودن مدارس، لازم است که هیتربرای مدارس با ابعاد مناسب انتخاب کنید.
 • نصب و نگهداری آسان: در مدارس فرصت نصب و راه‌اندازی محدود است و معمولا اکثر کارهای تعمیر و نگهداری و بازسازی مدرسه در طول تعطیلات تابستانی انجام می‌شود. به‌همین دلیل سرعت نصب و راه‌اندازی یک سیستم گرمایشی در مدارس بسیار حائز اهمیت است.

نکات ایمنی نگهداری از سیستم گرمایشی در مدارس

بهترین هیتر برای مدارس
 • تجهیزات اطفای حریق به طور منظم توسط شرکت‌های ذیصلاح و مسؤولان واحدهای آموزشی مورد بازرسی و کنترل قرار گیرد.
 • با عنایت به ضرورت استانداردسازی سیستم حرارتی و با توجه به استفاده از سوخت گاز در مدارس، نصب تجهیزات هشدار دهنده‌ جلوگیری از خطر گاز گرفتگی و نشت گاز (سنسورهای نشت گاز و مونوکسید کربن و شیر حساس به زلزله) برای تأمین امنیت و ایجاد شرایط آسایش دانش‌آموزان و کارکنان واحدهای آموزشی الزامی است.
 • رعایت نکات ایمنی و بازرسی دوره‌ای کلیه وسایل گرمایشی توسط افراد ذی‌صلاح الزامی است.

نتیجه‌گیری

پس از مطالعه این مقاله در مورد هیتر برای مدارس، با اهمیت استفاده از سیستم گرمایشی قدرتمند و بهینه در مدارس آشنا شدید. برای این منظور می‌توانید از هیترهای کولاک گستر یزد استفاده کنید که بعلت راندمان و ماندگاری بالا باعث صرفه‌جویی در هزینه‌‌های سوخت و مصرف انرژی می‎شود. هیترهای کولاک گستر یزد دارای گواهی استاندارد و برچسب انرژی می‌باشند و به دلیل ایمنی بالا بطور گسترده‌ای برای مصارف مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. هیترهای کولاک گستر یزد در ظرفیت‌ها، اندازه‌ها متفاوتی تولید می‌شود و با توجه به بودجه‌تان می‌توانید هیتر مناسب را انتخاب کنید. اگر به مشاوره یا اطلاعات بیشتری در مورد محصولات کولاک گستر یزد نیاز دارید، همین الان با تیم فروش کولاک گستر یزد تماس بگیرید.

هیتر برای مدارس شرکت کولاک گستر یزد

ممنون که تا اینجا با ما همراه بودید.

از نظر شما بهترین هیتر برای مدارس چیست؟

منتظر نظرات شما هستیم.

دیدگاهی در مورد “بهترین هیتر برای مدارس: راهنمای خرید و انتخاب بخاری برای مدارس

 1. مریم ابراهیمی گفت:

  ممنون مطلب جامعی بود

 2. محمدرضا سعیدی گفت:

  ممنون همه چیز بطور کامل پوشش داده شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *