فن و تهویه صنعتی

اهمیت تهویه گلخانه و انواع سیستم های تهویه گلخانه

سیستم تهویه گلخانه

تهویه گلخانه بمنظور کنترل پارامترهای از قبیل دما ، رطوبت و غیره به کار می رود. سیستم تهویه گلخانه از اجزای مختلف تشکیل شده است که هر کدام از آنها وظیفه‌های منحصر به فردی دارند. اگر می‌خواهید در رابطه با سیستم تهویه گلخانه و موارد مرتبط با آن اطلاعات کاملی به دست آورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی سیستم تهویه گلخانه

در حالت کلی، گلخانه‌ها به این دلیل راه اندازی می‌شوند تا محصولات خاصی که در فصل‌های خاصی از سال به عمل نمی‌آید را در آنجا کشت کنند. به عنوان مثال خیار در فصل‌های سرد سال قابل کشت نیست و حتی در صورتی که کاشته شود، محصولی نخواهد داد. در نتیجه این محصول را درون گلخانه کشت می‌کنند تا بتوانند محصولی با کیفیت و مرغوب را به دست مشتریان برسانند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که صرفا محیط گلخانه به تنهایی نمی‌تواند به رشد این محصولات کمک کند. چرا که باید دستگاه‌های مختلفی در گلخانه مورد استفاده قرار بگیرد تا بدین صورت محیطی مناسب برای رشد محصولات به وجود بیاید. یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در گلخانه‌ها به کار می‌رود سیستم تهویه می‌باشد. با استفاده از این سیستم می‌توانید پارامترهایی همچون دما و رطوبت محیط را تحت کنترل قرار دهید.

اهمیت تهویه گلخانه

همچنین سیستم تهویه گلخانه می‌تواند هوای موجود در محیط را تصفیه کرده و گازهای کربن دی اکسید و بوی سموم مختلف را از آنجا، به بیرون هدایت کند. هنگامی که از سیستم تهویه گلخانه استفاده می‌کنید، تمامی پارامترهای ذکر شده تحت کنترل شما قرار می‌گیرد. در نتیجه می‌توانید با توجه به محصولی که قصد کشت آن را دارید، محیطی مناسب را ایجاد کنید. در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده کردن از سیستم تهویه گلخانه تنها نمی‌تواند محیط مناسبی را برای کشت محصولات به وجود بیاورد و شما نیاز دارید از سیستم‌ها و دستگاه‌های دیگری نیز استفاده کنید.

اهمیت استفاده از سیستم تهویه گلخانه

عموماً یک سری از موارد هستند که به اهمیت استفاده از سیستم تهویه گلخانه اشاره می‌کنند. در ادامه لیستی از مهم‌ترین موارد را برای شما آورده‌ایم:

 • کاهش دما: سیستم تهویه گلخانه با استفاده از اگزاست فن‌هایی که دارد می‌تواند دمای محیط درون گلخانه را تا حد مناسبی خنک کند.
 • خارج کردن بو: همانطور که شاید بدانید درون محیط گلخانه، برای گیاهان، از سموم مختلف و همچنین برخی از کودها استفاده می‌شود. به همین دلیل بیشتر اوقات درون این محیط بوی نامطبوعی وجود دارد. از این رو با استفاده از سیستم تهویه گلخانه می‌توان این بو را به طور کامل از محیط بیرون کرد.
 • خارج کردن گازهای سمی: همانطور که گفتیم سیستم تهویه گلخانه می‌تواند دما را تحت کنترل قرار دهد و همچنین گازهای سمی را از محیط گلخانه به بیرون هدایت کند. در این حالت از به وجود آمدن آفت ‌های مختلف برای گیاهان جلوگیری می‌شود.
 • کنترل رطوبت: در محیط گلخانه به دلیل اینکه از سیستم‌های آبیاری مختلفی استفاده می‌شود، معمولاً سطح رطوبت بالا است. به همین دلیل از سیستم تهویه استفاده می‌گردد تا سطح رطوبت موجود در محیط، تحت کنترل قرار بگیرد.
 • پخش هوا: علاوه بر موارد ذکر شده تهویه گلخانه، با استفاده از اجزای خود می تواند هوا را به طور یکنواخت در محیط گلخانه پخش کند.

بررسی انواع سیستم‌های تهویه

 • نوع سیستم تهویه
 • مدل فن به کار رفته در سیستم
 • تعداد و اندازه هواکش‌های تعبیه شده در محیط گلخانه
 • جنس و متریال به کار رفته برای تولید دستگاهها و همچنین سایر قطعات

بررسی سیستم تهویه گلخانه فعال

در برخی از مناطق با توجه به شرایط آب و هوایی آنها، گلخانه‌هایی وجود دارند که محیط درون‌شان به طور کامل ایزوله می‌باشد و هیچ هوایی بدون کنترل به درون گلخانه وارد نمی‌شود. برای این نوع گلخانه‌ها به طور معمول از سیستم تهویه فعال استفاده می‌گردد. این سیستم که خود انواع مختلفی از جمله اگزاست فن، فن دمنده و غیره دارد.

این نوع سیستم تهویه گلخانه با استفاده از اجزایی که دارد می‌تواند به بهترین شکل ممکن از ورود هوای کنترل نشده به درون گلخانه جلوگیری کند. علاوه بر آن، سیستم تهویه فعال این قابلیت را دارد تا سطح دما و رطوبت درون گلخانه را به گونه‌ای تنظیم نماید که هیچگونه آسیبی، به محصولات وارد نشود. بدلیل شرایط مناسب نگهداری و استفاده، از این سیستم در بیشتر گلخانهها استفاده میشود.

سیستم تهویه منفعل چیست و در کجا کاربرد دارد؟

معمولا در گلخانه‌هایی که صاحبان آنها قصد دارند تا هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی را کاهش دهند، از سیستم تهویه منفعل استفاده می‌شود. نحوه فعالیت این مدل تهویه به صورت طبیعی است. به طور کلی با توجه به منطقه جغرافیایی که افراد قصد راه‌اندازی گلخانه در آنجا را دارند، تعدادی دریچه‌ و پنجره‌ برای محیط در نظر گرفته می‌شود. همچنین باید این نکته را بگوییم که تعداد و اندازه دریچه ها و پنجره ‎ها با توجه به سرعت باد در محیط مورد نظر، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر در محیط مورد نظر سرعت باد بالا باشد، پنجره‌های بزرگ‌تری برای گلخانه تعبیه می شود.

قیمت راه اندازی سیستم تهویه گلخانه

در حالت کلی با توجه به شرایط موجود در بازار ایران نمی‌توان قیمت دقیقی را برای ابزار و وسایل مختلف اعلام کرد. البته ما قصد داریم تا به معرفی برخی از پارامترها که در قیمت نهایی راه‌اندازی سیستم تهویه نقش دارند بپردازیم. از مهم‌ترین پارامترها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع سیستم تهویه
 • مدل فن به کار رفته در سیستم
 • تعداد و اندازه هواکش‌های تعبیه شده در محیط گلخانه
 • جنس و متریال به کار رفته برای تولید دستگاهها و همچنین سایر قطعات

بررسی ویژگی‌های سیستم تهویه برای گلخانه

برخی از مهمترین ویژگی‌هایی که هر نوع سیستم تهویه گلخانه دارد مواردی هستند که در ادامه برای شما عزیزان آورده‌ایم:

 • تحت کنترل قرار دادن سطح رطوبت و کربن دی اکسیدِ موجود درون گلخانه
 • کنترل کردن دمای محیط
 • توزیع یکنواخت هوا در تمام بخش‌های گلخانه
 • افزایش انرژی موجود در گیاهان
 • خارج کردن بوهای نامطبوع از محیط گلخانه
تهویه گلخانه

معرفی محصولات تهویه گلخانه شرکت کولاک گستر یزد 

هواکش صنعتی سری KG  شرکت کولاک گستر یزد

با هواکش های صنعتی و مدرن کولاک گستر تجربه فوق العاده ای در گلخانه خود خواهید داشت. هواکش های سری KG شرکت کولاک گستر یزد مدل بروز شده ‌ی فن های موجود در بازار هستند که با هدف کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، بازطراحی و ارتقا یافته اند. هواکش های صنعتی شرکت کولاک گستر یزد در سه سایز 100، 120 و 200 تولید می شوند. این هواکش ها علاوه بر تهویه گلخانه برای محیط های صنعتی و مرغداری ها قابل استفاده هستند. همانطور که قبلا اشاره کردیم وجود سیستم تهویه مناسب در گلخانه ها، مرغداری ها و سالن های پرورش قارچ بسیار با اهمیت است چرا که وجود کربن دی اکسید بیش از حد در محیط سبب رشد ضعیف یا مرگ محصولات می شود. 

فن سیرکوله شرکت کولاک گستر یزد

فن سیرکوله یکی دیگر از محصولات پر طرفدار برای سیستم تهویه گلخانه می باشد. در تابستان هوای گرم ساکن در زیر سقف سالن با فن سیرکوله به حرکت در آمده و در جریان تهویه تونلی قرار میگیرد که موجب خنک شدن هوای سالن و کاهش آلاینده ها می شود. فن سیرکوله یک جریان حداقلی در سالن برقرار می کند که به یکنواختی رطوبت و مطبوع بودن هوا کمک می کند. در زمستان نیز، فن سیرکوله با کمک به جریان همرفتی گرمایش سالن ها را سرعت می بخشد و مصرف سوخت را کاهش می دهد. 

سخن پایانی

تهویه گلخانه از اجزای حیاتی برای کارکرد درست گلخانه است در نتیجه در انتخاب آن باید دقت کرد. در این مقاله با اهمیت استفاده از سیستم تهویه برای گلخانه ، انواع تهویه ، ویژگی های مهم در تهویه و فن گلخانه و عوامل تعیین کننده در قیمت تهویه گلخانه آشنا شدید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *