فن و تهویه صنعتی

فن خروجی هوا یا اگزاست فن (Exhaust Fan) چیست؟ کاربرد، مزایا و انواع مختلف اگزاست فن

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن‌ به نوعی از فن‌های مکنده گفته می‌شود که از آن برای خارج کردن آلاینده‌ها، گازها و بوی نامطبوع فضاهای بسته استفاده می‌شود. فن‌های اگزاست با تخلیه کامل هوای داخل سالن، آلاینده‌ها و رطوبت سالن را دفع و از استنشاق آنها توسط پرسنل جلوگیری می‌کنند. اگزاست فن‌ها با توجه به کاربری‌های مختلف در اندازه‌ها و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند.

در این مقاله با مزایای استفاده از اگزاست فن‌ها، کاربرد آن، انواع مختلف آن و قطعات اگزاست فن آشنا می‌شویم پس تا انتهای مقاله، با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

فهرست مطالب

اگزاست فن چیست؟

بطور کلی به فن‌هایی که با اعمال فشار منفی، هوای داخل محیط را مکش و تخلیه می‌کنند، اگزاست فن گفته می‌شود. هواکش های صنعتی معمولا در دو مدل اکسیال و سانتریفیوژ ساخته می‌شوند. اگزاست فن‌ها در سه سایز 100 و 120 و 140 تولید می‌شوند و برای تهویه مناسب محیط‌های صنعتی، مرغداری‌ها و گلخانه‌ها و کارخانه‌ها، انبار‌ها و ... قابل استفاده هستند. اگزاست فن‌ها بو، گاز و آلاینده‌های محیط را به بیرون منتقل می‌کنند و نقش مهمی ‌‌در حفظ هوای پاک داخل سالن و خروج هوای راکد سالن‌های بسته دارند.

اگزاست فن سانترفیوژ و اکسیال

در اکثر اگزاست فن‌ها از فن محوری (Axial) استفاده می‌شود. به طور کلی از فن‌های محوری در محیط‌هایی استفاده می‌شود که در آن به حجم زیادی از جریان هوا نیاز است.

حجم هوای خروجی فن سانتریفیوژ نسبت به فن اکسیال کمتر است اما بدلیل فشار بالاتر، پرتاب باد بهتری دارد. در فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز زاویه ورود و خروج هوا 90 درجه است.

خروجی هوا یا اگزاست فن

اهمیت استفاده از اگزاست فن‌ها

کاهش رطوبت محیط

انبارها و فضاهای صنعتی اغلب در برابر نفوذ رطوبت آسیب‌پذیر هستند. رطوبت در این محیط‌ها، خطری قابل توجه برای خود سازه، ماشین‌آلات و محصولات بشمار می‌رود و منجر به‌ رشد گسترده کپک روی محصولات، قفسه‌ها، جعبه‌ها و دیوارها می‌شود. علاوه بر آن، رطوبت بیش از حد با تسریع زنگ‌زدگی و خوردگی فلزات خسارات مالی قابل توجهی وارد می‌کند.

برای محافظت انبار و محیط صنعتی‌ در برابر رطوبت و جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، باید از فن‌های اگزاست با کیفیت استفاده کرد. اگزاست فن‌ها با خارج کردن هوای کهنه محیط و جایگزینی آن با هوای تازه، رطوبت محیط‌های بسته را به حداقل می‌رساند و از رشد قارچ‌ها و سایر مشکلات مربوط به رطوبت جلوگیری می‌کند و در عین حال کیفیت کلی هوای محیط را بهبود می‌بخشند.

 خارج کردن بوهای نامطبوع

در صنایعی مانند تصفیه فاضلاب، صنایع شیمیایی، ضایعات و صنایع تولید مواد غذایی، بدلیل ایجاد بو و رایحه‌های نامطبوع، مشکلات قابل توجهی برای پرسنل و کارکنان ایجاد می‌شود. قرار گرفتن در معرض بوهای نامطبوع منجر به سرفه، سردرد، سرگیجه یا حتی ایجاد اضطراب یا استرس می‌شود. این بوهای نامطبوع را می‌توان با کمک اگزاست فن‌ها به سرعت از محیط خارج کرد. هواکش های صنعتی علاوه بر ایجاد هوای مطبوع، از اثراتی که بوی نامطبوع می‌تواند بر پرسنل داشته باشد نیز جلوگیری می‌کند.

 محافظت در برابر آلاینده‌های موجود در هوا

در محیط بسیاری از تاسیسات صنعتی و تولیدی آلاینده‌های گازی، دود و رطوبت وجود دارد. مواجهه مداوم با چنین آلاینده‌هایی منجر به سردرد، سوزش چشم، درد قفسه سینه، سرطان و مشکلات ریوی می‌شود. برای جلوگیری از تماس با چنین موادی باید از هواکش های صنعتی با فشار استاتیکی بالا استفاده کرد.

تفاوت فن های دمنده و مکنده (اگزاست فن‌)

اگرچه فن‌های دمنده و مکنده (اگزاست فن) شبیه به یکدیگر بنظر می‌رسند، اما عملکرد آنها برای مصارف صنعتی و تجاری کاملا متفاوت است. هواکش های صنعتی با مکش و تخلیه کامل هوای داخل سالن، بوها، گازها، دود‌ها و رطوبت داخل سالن را دفع می‌کنند و نقش مهمی ‌در حفظ هوای پاک محیط‌های صنعتی و تجاری دارند. فن‌های دمنده همانطور که از اسم آن پیداست، بدون دفع آلاینده‌های داخل محیط، هوای تازه را از بیرون به محیط داخل وارد کنند. فن‌های دمنده و مکنده هر دو برای ارتقا کیفیت هوای داخل حیاتی هستند و با ایجاد هوای تازه باعث بهبود سلامتی و حفظ ایمنی محیط می‌شوند. درک تفاوت‌های فن‌های دمنده و مکنده شما را قادر می‌سازد تا محصول مناسب را بر اساس نیاز‌تان انتخاب کنید.

فن خروجی هوا یا اگزاست فن مرغداری

کاربرد اگزاست فن‌ها

از هواکش هاص صنعتی در تمامی ‌‌محیط‌‌های صنعتی، تجاری، کارگاهی، آزمایشگاهی، انبارها، پارکینگ‌ها، گاراژها، اماکن کشاورزی، آشپزخانه‌ها، انبارهای مواد غذایی، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها و... استفاده می‌شود. چند نمونه از کاربردهای اگزاست فن:

 • در مرغداری‌ها به علت وجود گازهای سمی مانند آمونیاک و بوی نامطبوع و احتمال خفگی طیور
 • در گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش قارچ بدلیل وجود کربن دی اکسید بیش از حد در محیط
 • در آشپزخانه‌های صنعتی بعلت وجود بو و رطوبت
 • در جوشکاری‌ها بعلت وجود دود در فضای محیط
 • برای جابه جایی هوا و خارج کردن رطوبت در استخرها
 • در آزمایشگاه‌ها بعلت کار با مواد شیمیایی
 • در کارگاه‌های نقاشی چوب بعلت وجود بو و گرد وغبار
اگزاست فن مرغداری

مزایای اگزاست فن‌ها

 • کاهش سطح رطوبت
 • خارج کردن بو، گاز و سایر آلاینده‌ها
 • محافظت از تجهیزات در برابر زنگ‌زدگی
 • از بین بردن بو
 • افزایش کیفیت هوای داخل سالن
 • خنک کردن محیط

قطعات اگزاست فن

اگزاست فن در مرغداری
 • پروانه: جهت جا‌به‌جایی هوا با کمترین صدا و بیش ترین فشار از پروانه ساخته شده از آلیاژ گالوانیزه در اگزاست فن استفاده می‌شود.
 • بدنه: هواکش های صنعتی معمولا از ورق گالوانیزه گرم ساخته می‌شوند. گالوانیزه گرم در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم است و بدلیل ماندگاری بالا، هزینه‌های تعمیر و نگهداری پایینی دارد.
 • دمپر کلاچ دار اتوماتیک: باز و بسته شدن راحت، کمترین میزان اصطکاک با هوای خروجی، جلوگیری از ورود گرد و غبار و حشرات به داخل سالن در زمان خاموش بودن اگزاست فن، از مهم‌ترین مزایای استفاده از دمپرهای اتوماتیک است.
 • الکتروموتور: گشتاور مورد نیاز برای چرخش پروانه توسط یک الکتروموتور سه فاز جریان متناوب تامین می‌شود.
 • شافت و یاتاقان: جنس شافت معمولا از فولاد ضد سایش CK45 ساخته شده که علاوه بر استحکام بالا، در اثر کار مداوم دچار تغییر حالت و لرزش نمی‌شود.
اگزاست فن گلخانه

اگزاست فن شرکت کولاک گستر یزد

اگر برای کارخانه، مرغداری، گلخانه یا محیط صنعتی خود به سیستم‌های تهویه قدرتمندتری نیاز دارید، اگزاست فن کولاک گستر یزد راه‌حل انتخابی شما است. اگزاست فن‌های کولاک گستر یزد مدل به‌روز شده‌ی فن‌های موجود در بازار هستند که با هدف کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، باز طراحی و ارتقاء یافته‌اند.

هواکش های صنعتی کولاک گستر یزد با حجم هوادهی و فشار استاتیکی بالا برای تخلیه هوای هر محیطی عملکردی قابل دارد. راندمان تغییر هوا در هواکش یا فن صنعتی کولاک گستر یزد می‌تواند تا 97 درصد برسد به همین دلیل از این هواکش‌های صنعتی به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف استفاده می‌شود. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، همین الان با تیم فروش کولاک گستر یزد تماس بگیرید.

در مورد اگزاست فن کولاک گستر یزد بیشتر بدانید:

دیدگاهی در مورد “فن خروجی هوا یا اگزاست فن (Exhaust Fan) چیست؟ کاربرد، مزایا و انواع مختلف اگزاست فن

 1. حمید گفت:

  خیلی خوب بود

 2. حامد اسماعیلی گفت:

  برای یه سالن مرغداری 1000 متری چند تا فن لازمه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *