هیتر صنعتی

سیستم گرمایش کارخانه | اهمیت گرمایش کارخانه برای رفاه حال کارکنان

گرمایش کارخانه

طراحی و نصب سیستم گرمایش کارخانه یک فرایند پیچیده است. استفاده از سیستم گرمایش مناسب باعث ایجاد شرایط بهینه در محیط کار و رفاه کارکنان می‌شود. به این ترتیب محیط کارخانه برای نیروها و همچنین برای دستگاه‌ها مطلوب خواهد بود. اجرای سیستم گرمایش کارخانه به فاکتورهای گوناگون از جمله اندازه سوله، شرایط اقلیمی سایت کارخانه و ... بستگی دارد. علاوه بر این تکنولوژی‌های بسیار مختلفی وجود دارند که می‌توان هر کدام از آن‌ها را با توجه به نیاز محیط و کارکنان انتخاب کرد. در این مطلب با سیستم گرمایش کارخانه آشنا خواهید شد.  

فهرست مطالب

فاکتورهای تاثیرگذار در طراحی سیستم گرمایش کارخانه

پس از احداث سوله و سایت کارخانه و مشخص شدن ابعاد نهایی آن می‌توانید محاسبات مورد نظر را انجام دهید. شما باید میزان گرمای مورد نیاز برای گرم کردن فضا را محاسبه و اندازه‌گیری کنید. انجام این کار با استفاده از فرمول‌ها و محاسبه‌گرهای گرمایش قابل انجام است؛ علاوه بر این می‌توان با شرکت‌ها و اپراتورهایی که سیستم‌های گرمایش را طراحی و اجرا می‌کنند مشورت کنید. در ادامه با فاکتورهای تاثیرگذار بر سیستم گرمایش کارخانه آشنا می‌شویم.

ابعاد محیط‌ها در کارخانه

اولین و مهمترین فاکتور برای انتخاب سیستم گرمایش کارخانه ابعاد و اندازه آن است. شما باید متناسب با میزان فضا، طول، عرض و ارتفاع سوله بهترین سیستم را انتخاب کنید. همچنین باید مشخص کنید که قصد گرم کردن کل فضا را دارید یا تنها دمای برخی نقاط مشخص را با استفاده از تجهیزات مناسب و به صورت کنترل‌شده بالا ببرید.

گرمایش کارخانه و سالن صنعتی

فضای کافی برای نصب سیستم

مساحت همکف و فضای کارخانه فاکتور بسیار مهمی برای انتخاب سیستم گرمایش است. برخی از سیستم‌های گرمایشی، به فضای کافی برای عملکرد مناسب نیاز دارند. در این صورت اگر نتوانید محیط مناسب را در درون کارخانه ایجاد کنید باید به دنبال دیگر انتخاب‌ها بگردید. در محیط‌هایی که فضای کافی برای نصب تجهیزات بر روی زمین وجود ندارد باید به سراغ سیستم‌هایی بروید که بتوان تجهیزات آن را بر روی سقف نصب کرد. تجهیزاتی که با انرژی گاز طبیعی، برق و خورشید کار می‌کنند را می‌توان روی سقف کارخانه قرار داد.

توزیع گرما

دیگر فاکتور مهم چگونگی توزیع گرما و بررسی موانع و تجهیزات بزرگ درون کارخانه است. به طور کلی تجهیزات و وسایل بزرگ می‌توانند جلوی جریان گرما را بگیرند و مانع توزیع مناسب آن در فضا شوند. شما باید در زمان طراحی و جایگذاری تجهیزات گرمایش این موضوع را در نظر بگیرید. هدف نهایی توزیع مساوی و متناسب گرما در تمام فضای کارخانه است.

تجهیزات و دستگاه‌های کارخانه

در هنگام انتخاب سیستم گرمایش کارخانه باید نوع دستگاه‌ها و عملکرد کلی آن‌ها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال سیستم گرمایش تابشی به صورت مستقیم تجهیزات مقابل خود را گرم می‌کند، بنابراین نباید آن را در نزدیکی دستگاه‎‌ها قرار دهید. در صورتی که واحد تولیدی شما تجهیزات و وسایل بسیار زیادی دارد بهترین گزینه گرمایش کوره هوای گرم است. در این صورت جریان هوای گرم به صورت بهتر در کل فضا حرکت خواهد کرد.

سیستم گرمایش کارخانه

انواع سیستم‌های گرمایش کارخانه

در هنگام انتخاب سیستم گرمایش کارخانه باید قیمت و بهره‌وری آن‌ها را در نظر بگیرید. به طور کلی سیستم‌های گرمایش تجاری برای کارخانه به دو دسته گرمایش با کوره هوای گرم و گرمایش تابشی تقسیم می‌شود. کوره هوای گرم محبوب‌ترین گزینه برای گرم کردن فضای کارخانه و محیط‌های صنعتی است و می‌تواند دمای تمام سوله را بالا ببرد. توجه به مزایا و معایب هر کدام از این دو گزینه به شما برای انتخاب بهتر کمک خواهد کرد. در ادامه با انواع سیستم‌های گرمایش کارخانه آشنا می‌شویم.

کوره هوای گرم

کوره هوای گرم یکی از رایج‌ترین سیستم‌ها گرمایشی است. در این سیستم هوا به داخل دستگاه مکیده شده و پس از عبور از روی دیگ و مبدل حرارتی به دمای مورد نظر می‌رسد و بوسیله فن‌های کوره هوای گرم در بخش‌های مختلف کارخانه توزیع می‌شود و دمای مطبوعی ایجاد می‌کند. توزیع مناسب هوای گرم در این سیستم اهمیت بسیار زیادی دارد، در نتیجه شاهد نقاط سرد در کارخانه نخواهیم بود. کوره هوای گرم که انرژی گاز برای گرم کردن هوا استفاده می‌کنند هزینه بلندمدت کمتری دارند. این نوع سیستم گرمایش خود به انواع زیر تقسیم می‌شود:

  • کوره هوای گرم شعله مستقیم
  • کوره هوای گرم شعله غیر مستقیم
  • کوره هوای گرم برقی

سیستم گرمایش تابشی

تکنولوژی گرمایش تابشی به نسبت جدیدتر است و از لوله‌های معلق و سقفی برای تابش پرتو مادون قرمز یا بخاری‌های پلاک (plaque) برای تولید گرما استفاده می‌کند. این سیستم گرمایش کارخانه، بر خلاف کوره هوای گرم، مستقیما تجهیزات و افراد اطراف خود را گرم می‌کند. نصب این سیستم در سقف کارخانه باعث می‌شود تا پرتوهای مادون قرمز راحت‌تر به بخش‌های مختلف کارخانه برسند (مشابه پرتوهای نور لامپ سقفی). سیستم گرمایش تابشی در محیط‌‎هایی که دارای درب و پنجره‌های بسیار هستند و امکان خروج هوای گرم از آن‌ها وجود دارد عملکرد نسبتا بهتری دارد. بسیاری از کارخانه‌های سیستم تابشی را در ترکیب با دیگر روش‌ها استفاده می‌کنند تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

سیستم گرمایشی تابشی

نکات مهم در هنگام انتخاب سیستم گرمایش

پیش از انتخاب سیستم گرمایش نهایی باید به نکات مختلف توجه کنید. برای مثال اقلیمی که واحد صنعتی در آن احداث شده است، تاثیر مستقیمی بر انتخاب شما خواهدگذاشت. برخی از سیستم‌ها که در محیط‌های سرد عملکرد مناسب دارند در اقلیم‌های گرم قابل استفاده نیستند.

برخی از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار بر انتخاب سیستم گرمایش کارخانه عبارتند از:

  • از عایق بودن بخش‌های مختلف واحد و سوله کارخانه مطمئن شوید.
  • جانمایی و محل قرار گرفتن تجهیزات را به دقت بررسی و انتخاب کنید.
  • موانع موجود بر سر جریان هوای گرم یا تابش گرما را از بین برده و تغییرات لازم را در محل قرارگیری تجهیزات و دستگاه‌ها ایجاد کنید.
  • اولویت سیستم‌های گرمایشی نصب تجهیزات گرمایشی در نزدیکی سقف و ارتفاع است.
  • کنترل‌ها و بخش تنظیمات سیستم گرمایشی کارخانه باید برای هر نقطه به صورت جداگانه در نظر گرفته شود تا بتوان دما را به دقت و به صورت ویژه تنظیم کرد. سیستم‌های تنظیم هوشمند گرما برای افزایش بهره‌وری و کارایی سیستم بسیار مهم است.

عایق‌بندی موجب اثربخشی بیشتر سیستم گرمایش کارخانه می‌شود

نصب سیستم گرمایش و ایجاد محیط کاری مطبوع برای کارکنان شاغل در کارخانه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید با در نظر گرفتن فاکتورهای گوناگون بهترین سیستم گرمایشی کارخانه با بهره‌وری بالا را برای فضای خود انتخاب و آن را به خوبی نصب کنید. همچنین استفاده از سیستم‌های ترکیبی می‌تواند یک گزینه عالی برای واحدهای صنعتی و کارخانه‌ها باشد. شرکت کولاک گستر یزد انواع محصولات گرمایشی مانند هیترها و مشعل‌ها را برای نصب در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی تولید می‌کند. 

معرفی هیترهای صنعتی شرکت کولاک گستر یزد مناسب برای سیستم گرمایش کارخانه 

هیتر صنعتی ایستاده ECO250

هیتر صنعتی ایستاده ECO250 شرکت کولاک گستر یکی از گزینه‌های مطلوب برای سالن‌های صنعتی و کارخانجات می باشد. این هیتر ایستاده با ظرفیت 250 هزارکیلوکالری گرمایش یکنواختی را در سطح سالن شما ایجاد می‌کند. حجم هوادهی این هیتر به حدی بالاست که در سالن ‌های که به طور مداوم درب های ورودی باز و بسته می شود نیز گرمایش سالن را تامین می کند. این هیترها به دلیل طراحی عمودی جای بسیار اندکی را اشغال می کنند . هیتر ECO250 با راندمان بالای 94 % و نشان استاندارد و بالاترین گرید در بین هیترهای صنعتی اگزوزدار انتخابی ایده آل برای سیستم گرمایش کارخانه است.

هیتر ECO 250 در کارخانجات هپکو

هیتر کابینتی سری WA

دیگر محصول ویژه شرکت کولاک گستر که می توان آن را برای سیستم گرمایش کارخانه به کار برد، هیترهای کابینی سری WA هستند. این هیترهای صنعتی در سه مدل WA90 ، WA120 و WA200 تولید شده اند. ظرفیت حرارتی این هیترها از 150 هزار تا 450 هزار کیلو کالری می باشد. راندمان حرارتی این هیترهای کابینی بالای 90 درصد است. می توان با کانالکشی حرارت بالای این هیتر قدرتمند را به بخش های مورد نیاز هدایت کرد. 

هیتر کابینتی WA200

از اینکه با ما همراه بودید، سپاسگذاریم. بنظر شما سیستم گرمایش گلخانه باید چه ویژگی های دیگری داشته باشد؟ 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *